Herbata herbacie nierówna
Herbata czarna to klasyka wśród napojów. Jej głęboki smak potrafi zachwycić koneserów, a także osoby sięgające po nią okazjonalnie. Wiele jednak zależy od jakości samego naparu. Na rynku można znaleźć dwie główne formy herbaty – sypaną i ekspresową. Obie wersje bazują na tych samych liściach Camellia sinensis. Różnią się jednak od siebie sposobem przygotowania, intensywnością smaku, a nawet wpływem na środowisko. Każdy sklep z herbatami posiada w swojej ofercie oba te rodzaje.
Herbata czarna sypana
Herbata sypana stanowi esencję tradycji herbacianej. Liście są starannie zbierane i suszone. Wszystko to pozwala zachować ich naturalne olejki eteryczne. Dzięki temu napar z herbaty sypanej charakteryzuje się bogatym bukietem aromatów i głębokim smakiem. Parzenie herbaty sypanej to proces wymagający nieco więcej czas. Przynosi jednak satysfakcję z obcowania z autentycznym produktem.
Aby przygotować idealny napar, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Przyda się czajniczek, zaparzacz lub sitko. Konieczne jest bowiem kontrolowanie ilości użytych liści oraz czasu parzenia. Herbata zielona wymaga innego podejścia niż wersja czarna. Co ciekawe, także ta sama herbata będzie smakować inaczej, jeśli użyje się innych proporcji. Dłuższe parzenie może wydobyć z liści więcej garbników, nadając napojowi mocniejszy, nieco cierpki smak. Podczas gdy krótsze zapewni delikatniejszy aromat.
Herbata czarna ekspresowa
Herbata w saszetkach stanowi odpowiedź na potrzeby zabieganego świata. Jej największą zaletą jest prostota przygotowania. Wystarczy umieścić torebkę w filiżance i zalać gorącą wodą. Po kilku minutach napój jest gotowy. Nie ma konieczności odmierzania ilości suszu. Nie są też potrzebne dodatkowe akcesoria. Wystarczy gorąca woda i kubek. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na celebrowanie rytuału parzenia herbaty.
Warto jednak zwrócić uwagę na jakość herbaty ekspresowej. Często zawiera ona drobniejsze fragmenty liści, zwane pyłem herbacianym. Nie są to najlepsze herbaty. Na rynku dostępne są jednak marki oferujące wysokogatunkowe herbaty w torebkach. Takie, które zadowolą nawet bardziej wymagających smakoszy. Należy zapłacić za nie nieco więcej, ale z pewnością jest to dobra decyzja.
Oddziaływanie herbaty na środowisko
Wydawać by się mogło, że naturalne produkty nie są szkodliwe dla środowiska. To prawda, jednak problem leży w pakowaniu i transporcie. Bez tego ostatniego aspektu nie da się obejść. Dobra herbata nie rośnie bowiem wszędzie. Można jednak zwrócić uwagę na formę opakowania. Zestaw herbat ekspresowych najczęściej zawiera sporo foliowych torebek. Saszetki często są bielone chlorem oraz oddzielnie pakowane. Pod tym względem lepsza jest herbata liściasta. Warto też zwracać uwagę na oznaczenia Fair Trade i inne, informujące o braku negatywnego oddziaływania upraw na środowisko.